Obchody Dnia Strażaka w Żabiczynie 21.05.2011r.

Z życia straży w 2011r.

OBCHODY DNIA STRAŻAKA
w Żabiczynie
21.05.2011r.
[ zdjęcia]

Dnia 21.05.2011r. z Okazji Dnia Strażaka na placu przed pałacem nasza jednostka zorganizowała pokaz ratowniczy, prezentację i zastosowanie sprzętu, wyposażenia, które posiada nasza jednostka oraz różne ćwiczenia dla dzieci.

O godzinie 16:00 odbyła się zbiórka dzieci a po kilku chwilach, druhowie alarmowo udali się do powalonego drzewa, które leżało na drodze dojazdowej do pałacu. Po przyjechaniu na miejsce, dowódca udał się na rozpoznanie, po którym okazało się że drzewo przygniotło jedną osobę. Dowódca wydał komendy dla pozostałych strażaków.
Dwóch druhów zabezpieczyło teren zdarzenia pachołkami drogowymi, dowódca wraz z dwoma strażakami zajął się poszkodowanym. Poszkodowany miał zranioną nogę oraz skarżył się na ból lewej ręki. Po udzieleniu pomocy poszkodowanemu i opatrzeniu nogi, został on przetransporotwany w bezpieczne miejsce, gdzie opatrzono mu ręke. Poszkodowany był cały czas pod kontrolą dwóch strażaków. W miedzyczasie dwaj pilarze zajęli się powalonym drzewem. Drzewo zostało pocięte i ułożone na poboczu. Kiedy poszkodowany był już opatrzony i droga była przejezdna, druhowie posprzątali teren działania, zwinęli sprzęt i udali się do bazy.
Tak zakończył się pokaz ratowniczy.

Przygotowaniem i przeprowadzeniem pokazu zajęli się:
- dh. Adrian Woźniak
- dh. Mariusz Napieralski
- dh. Przemysław Gaca
- dh. Arkadiusz Gaca
- dh. Mariusz Staszewski

Następnym punktem imprezy była prezentacja wyposażenia naszego samochdu, o którym opowiedział druh Mariusz Napieralski.

Podczas gdy trwała prezentacja pozostali druhowie zajęli się przygotowaniem stanowiska wodnego i lini gaśniczej zakończonej prądownicą typu TurboJet. Kiedy zakończyła się prezentacja dzieci udały się właśnie w miejsce stanowiska wodnego, gdzie druhowie opowiedzieli o motopompie i lini gaśniczej. Następnie dzieci lały wodą w asekuracji strażaków.

Po zakończeniu tych działań chętne dzieci mogły poćwiczyć na przygotowanym torze który składał się z rozwiniecia dwóch odcinków węża W-52 zakończonego prądownicą, oraz pompowanie i celowanie do tarczy nalewowej.

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek, oraz zostały przewiezione alarmowo samochodem strażackim.

Po zakończeniu pokazów i ćwiczeń druhowie zwinęli sprzęt i wrócili do bazy.

O godzinie 19:00 rozpoczęła się zabawa taneczna na świeżym powietrzu na placu przed pałacem dla wszystkich mieszkańców wsi. Do tańca przygrywał zespół "REMIX"